Jak se kamenný olej "lisuje"

O vzniku přírodního léčivého prostředku - alpského kamenného oleje - se vypráví mnoho tajuplných legend, ale skutečná historie je úplně obyčejná: olejové břidlice vznikly už před 180 miliony let působením mikroorganismů na usazené zbytky mrtvých zvířat a rostlin na dně pramoře Tethys. To kdysi sahalo od Asie až do našich zeměpisných šířek... 

Při vzniku Alp byla ložiska olejové břidlice obrovskou erupcí vytlačena na zemský povrch a dodnes se nacházejí v údolí Bächental nedaleko Pertisau u jihorakouského jezera Achensee.

Bizarní objev

Unikátní ložiska alpského kamenného oleje objevil před více než sto lety zcela náhodou rakouský geolog Martin Albrecht v tyrolském pohoří Karwendel. Když ho na túře po hřebenech zastihla bouře, uchýlil se do dřevěné boudy, aby se v ní ohřál a usušil promočené oblečení. Sedl si ke krbu, přiložil dřevo... a s ním omylem i kousky břidlice, které v otevřeném ohni rychle vzplály. Na povrchu kamene se totiž působením tepla vyloučila hořlavá mazlavá tekutina - černý kamenný olej.

Zkušenému geologovi a vášnivému sběrateli minerálů bylo hned jasno: rozpoznal léčebné účinky černého oleje, začal s jeho těžbou a rozhodl se založit na něm svůj další osud. Po několika letech výzkumu a vývoje výrobních metod založil v roce 1902 firmu Tiroler Steinölwerke a z unikátní bitumenové břidlice začal vyrábět hojivé, protizánětlivé a relaxační přípravky.



Podívejte se, co o kamenném oleji a jeho účincích natočil přímo na místě televizní štáb pořadu Koření TV NOVA


Více než stoletá tradice

Potomci Martina Albrechta dodnes rodinný podnik velmi úspěšně rozvíjejí. Ctí historickou tradici a s láskou pokračují v životním díle svého předchůdce. Rozšiřují sortiment, modernizují technologie i ýrobu a v městečku Pertisau dokonce založili muzeum alpského kamenného oleje s názvem Vitalberg.


Proč je kamenný olej tak jedinečný?

Kamenný olej působí blahodárně na pohybový aparát, oběhový systém a pokožku. Jeho síla a harmonické složení se utvářely mnoho milionů let. Charakteristické sirné, až "petrolejové", aroma
vám nemusí být hned příjemné, ale věřte, že účinky budou mimořádné - srovnatelné s terapiemi v lázeňských zařízeních. A hlavně si je můžete dopřát v klidu svého domova. KDYKOLIV!

Způsob výroby

Alpský kamenný olej se získává ekologickou cestou. Ve výšce 1500 metrů nad mořem se lámaná břidlice přepravuje z mateřského lomu 200 metrů dlouhou lanovkou, poté se drtí a plní do zásobníku vysoké pece. Tam při teplotě až 480 stupňů Celsia uniká plynná fáze do kondenzační věže, vzniklé kapky se ochlazují a dále zpracovávají filtrací a destilací.

Z čistého extraktu se pak pod přísnou kontrolou míchají v laboratoři přípravky s různými koncentracemi účinné látky: koupelové oleje, krémy a masti, balzámy a tonika, zábaly a šampony. Jsou ryze přírodního původu a neobsahují konzervační přísady.