Přečtěte si rozhovor na téma Kamenný olej a jeho použití, o který jsme před časem požádali rehabilitačního lékaře MUDr. Miloslava Kadlece.Vaše dotazy a zkušenosti

Vaše nejčastější dotazy se týkají použití přípravků, jejich vlastností, doby použitelnosti a  složení.

Rádi odpovíme i na Vaši otázku, uveřejníme Váš názor nebo zkušenost s kamenným olejem. Pište, prosím na e-mail: info@kamenny-olej.cz.

Jaký je rozdíl mezi ropou a kamenným olejem?

V zásadě oba pocházejí ze stejného zdrojového materiálu (mrtví primitivní mořští živočichové). Vývoj je ale úplně jiný. Vrstvy, které byly při formování zemského povrchu stlačeny, vyvíjely pod vysokým tlakem a extrémně vysokými teplotami zemní plyn - ropu. Ta je dnes uložena v kapalné formě hluboko pod povrchem země.

Vrstvy roponosných břidlic byly na rozdíl od toho tlačeny směrem nahoru, a nebyly tak vystaveny žádným extrémně vysokým teplotám a tlakům. Tyrolský kamenný olej se extrahuje ze „suché“ bitumenové břidlice těžené v údolí Bächental. Olej, získaný z tohoto ložiska, obsahuje vysoký podíl organicky vázané síry (cca 6 %) a je zvláště vhodný pro výrobu farmaceutických a kosmetických produktů. Vzniká za přesného měření teploty ve speciálně vyvinuté peci a je bohatý na mnoho dalších účinných složek (více různých látek), na rozdíl od ropy.

Jaký je rozdíl mezi dehtovými produkty a přípravky s kamenným olejem?

Dehty jsou v kosmetice přísně zakázané. Vznikly by až při teplotách nad 900 °C. Kamenný olej se ale získává z břidlice při teplotě cca 400 °C, což znamená, že dehet při výrobě vznikat nemůže. Kromě toho je kamenný olej podroben několika krokům bezpečnostního čištění (destilaci). Rozdíl kamenného oleje a dehtu dokazuje i mnoho vědeckých prací.

Do kterého produktu se dávkuje kamenný olej nejvíc?

Množství použité účinné látky vždy závisí na požadované aplikaci. V zásadě lze říci, že procento je nejvyšší v oleji FOSSIL, jedná se o čistý, ve vodě rozpustný tyrolský kamenný olej. V sestupném pořadí následuje Kamenná olejová koupel, Tyrolská domácí mast a Tyrolský balzám na kůži. Dávkování v pečujících a kosmetických přípravcích je už nižší, protože léčivý účinek je u nich méně důležitý než zklidnění pokožky účinek pečující.

Jaký je rozdíl mezi ichthyolem a TIROLER STEINÖL?

Společnost Ichthyol vyrábí podobný příbuzný produkt extrahovaný z příbuzných horninových vrstev ve Francii. Používá se hlavně jako aktivní složka ve farmaceutickém průmyslu.

Jaký je rozdíl mezi dehtovými produkty a přípravky s kamenným olejem?

Dehty jsou v kosmetice přísně zakázány. Vznikly by až při teplotách nad 900 °C. Kamenný olej se ale získává z roponosné břidlice při teplotě jen cca 400 °C, což znamená, že při výrobě kamenného oleje dehet vznikatnemůže. Kromě toho je TIROLER STEINÖL podroben několika krokům bezpečnostního čištění. Rozdíl mezi TIROLER STEINÖL a dehty dokazuje i mnoho vědeckých prací.

Používá se palmový olej ve výrobcích TIROLER STEINÖL?

Tento vysoce kvalitní olej se v poslední době dostal do neblahé pověsti v důsledku intenzivního pěstování. Proto se vyhýbáme používání palmového oleje z neudržitelného pěstování jako přísady do našich produktů. Do skupiny tzv. „palmitátů“ však spadá i mnoho dalších přídatných látek, ačkoliv s palmovým olejem nemají nic společného. Tyto přísady musí být uvedeny na listu složek každého produktu s požadovaným názvem (často jako „palmitát“). Palmitátem mohou být i jiné rostlinné oleje, např. B. avokádový olej, kakaové máslo a další oleje z tohoto rostlinného rodu. U mnoha živých bytostí (rostlin a zvířat) je palmitát hlavním meziproduktem metabolismu, ze kterého se vyrábějí všechny ostatní mastné kyseliny pro tvorbu tukových zásob.

Proč se někdy přidávají konzervační látky? Pokud ano, jaké?

Kamenný olej má sám o sobě konzervační účinek, ale tento účinek není u všech produktů dostatečný. Například krémy jsou vystaveny zvýšené zátěži choroboplodnými zárodky při nabírání produktu prsty. Takové přípravky jsou proto navíc opatřeny konzervačními látkami, aby se dosáhlo přijatelné trvanlivosti. Používají se převážně přírodní konzervační látky jako je vitamin E. Mnoho produktů tyrolského kamenného oleje se vyrábí bez přídavku konzervačních látek, např. Vlasový šampon, Vital šampon, Sprchový gel, Tělové mléko, Tonikum, Modřínový balzám, Masážní olej.

Proč se používá v přírodním produktu parfém?

Mnoho zákazníků chce mít v kosmetickém produktu příjemnou vůni. Každý, kdo někdy přičichl k neparfémované Tyrolské domácí masti, si dokáže představit, jak by "voněl" sprchový gel nebo šampon na vlasy bez parfému. Přídavek pachových látek se provádí co nejšetrněji a nijak neovlivňuje účinek a kvalitu přípravku. Produkty s tyrolským kamenným olejem jsou většinou parfémované bez alergenů.

Kolik let se ještě může těžit roponosná břidlice?

Vzhledem k tomu, že ložisko je poměrně velké a roponosná břidlice je těžena šetrně a ekologicky, vydrží ložisko několik generací.

Obsahují produkty TIROLER STEINÖL silikon?

Ne, ne v žádném produktu

Obsahují produkty TIROLER STEINÖL parabeny?

Ne, nejsou v žádném produktu.V červnu jsme od Vás objednali
produkty s kamenným olejem a jsou opravdu skvělé, synovi po nich ekzém prakticky vymizel a výborně sedí i mně - a navíc ty méně koncentrované krásně voní, takže jsme si je zamilovali celá rodina. 
Rádi přispějeme k povědomí o Vašich produktech a jejich kvalitě - považujeme je za malý zázrak :)
Jana S. ze sev. Moravy, s rodinou

 

Mám artrózu, špatně se pohybuju, všechno mě bolí. Který z výrobků je pro mě vhodný?dreamstime_l_31486745.jpg

Nejpříjemnější pro Vás bude koupel ve vaně s přídavkem 3 lžic černého oleje Kamenný olej pro termální koupele. Uvolní klouby a zmírní bolesti (akutní i chronické). Olej je přírodní, působí jako lázeň v termálech a může se opakovat denně, nejlépe večer, v průběhu dvou týdnů.

 

Nemám vanu, nemůžu použít olej do koupele. Co jiného mi pomůže od revmatických bolestí?

Vyzkoušejte Tyrolskou domácí mast. Dobrá je i jako zábal na noc (nanést na postižené místo, překrýt potravinářskou fólií a zabalit do suchého nahřátého ručníku). Důležité je teplo a klid.

 PIX_koupel_272x204l.jpg

 

Už asi rok mě po umytí mým šamponem proti lupům svědí hlava.
dream_vlasy_285x192.jpg
Zkuste Vlasový šampon s kamenným olejem - je stoprocentně bez konzervantů a nedráždí pokožku hlavy. Regeneruje a pomáhá také proti suché kůži, takže odstraní i lupy.


Bojím se, že mi černý olej do koupele zničí vanu. Jak ji mám chránit?

Vana žádnou zvláštní péči nepotřebuje. Olej je ve vodě rozpustný a nemastný, takže ji neumaže a odtokový systém nepoškodí. Po koupeli stačí běžná údržba vany obvyklými čisticími prostředky.


Mám lupy. Jak se jich zbavím?

Nejjemnější péči poskytuje VITAL šampon, který neobsahuje žádné chemikálie.


V zimě mi praská kůže na rukou a bolestivé trhliny se špatně hojí. Už jsem vyzkoušela kdeco…

Rozhodně zkuste, jak působí Modřínový balzám. Je ideální na suchou hrubou kůži, která zejména v zimě praská. Balzám ji změkčí, prokrví a pomůže i hojit bolestivé praskliny.

 

Můžu používat Měsíčkový krém i na obličej?

Ano, je to jemný krém bez konzervantů s přídavkem měsíčku lékařského. Má zklidňující účinky, je vhodný zejména pro suchou pokožku nebo citlivou pleť se sklonem k podráždění.

 

Občas trpím blokádami svalstva a bojím se masáží. Bude mi stačit horká kamenná koupel?

Koupel je dobré kombinovat se zábaly. Nahřejí se v horké vodě, přiloží na postižené místo, překryjí nahřátým ručníkem a nechají působit alespoň 30 minut.
Pixmac000080968441.jpg

 

Koupila jsem si Tyrolskou mast na ztuhlá kolena, ale ona tak divně páchne, že ji radši nepoužívám. Existuje něco stejně účinného?

PIX_kolena_265x177.jpgDoporučujeme i Kamenný olej pro termální koupele nebo lokální ošetření olejem Fossil. Ale zkuste ještě místo každodenního mazání jednorázový zábal: natřete kolena silnější vrstvou Tyrolské masti, zabalte do fólie a teplé deky a nechte mast působit do rána. Mast nejvíc účinkuje v klidu a teple, nejlépe pár hodin pod peřinou.

Proč mám ležet v kamenné koupeli půl hodiny?

Aby se organická síra obsažená v kamenném oleji dobře vstřebala k bolavým kloubům. Toho dosáhnete teplotou koupele a její délkou. Horkou vodu můžete během lázně dolévat.

 

Zdenka Andrýsková - www.stromovavila.cz
Tyrolskou mast s kamenný olejem jsem si namazala na rozsáhlé podlitiny po natrženém svalu na stehně, obvázala mikrovlnou fólií a zabalila na dvě hodiny do ručníku. Bolest ustoupila velice rychle, do tří dnů podlitiny zcela zmizely.
Doporučuji.


Petr Vondráček
Jsem amatérský sportovec, je mi 52 let. Poslední dobou mě po fotbale nepříjemně bolela lýtka, tak jsem dal na radu kamaráda a používám Regenerační tonikum. Bezprostředně po zápase nebo v zimě po běžkách si nohy tonikem namasíruju a nechám ho chvíli působit. Příjemně ochlazuje a uvolní bolesti. Je to rychlá pomoc, doporučuju.


S využitím informací výrobce Tiroler Steinölwerke Albrecht a rakouských rehabilitačních a wellness center a také e-mailové korespodence na www.kamenny-olej.cz.